ЗУСТРІЧ З ПЕДАГОГАМИ ПОЛТАВЩИНИ

(Зліва направо):Вікторія Зубань, завідувач Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа, та Валентина Чирка, методист гуманітарних та мистецьких дисциплін Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Михайла Остроградського, під час презентації Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Полтава. Жовтень 2016. Автор фото невідомий

У листопаді цього року виповнюється 89 років від Дня народження філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Він був не тільки відомим ученим, кавалером чотирьох орденів, спортсменом і мандрівником, а й прекрасним педагогом, автором двох підручників для вишів з естетики та філософії. Понад тридцять років Леонід Сморж викладав філософію в Київському державному педагогічному інституті імені Олексія Горького (нині – Київський національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова). Студенти завжди любили відвідувати лекції вченого. Він блискуче володів матеріалом, був демократичним і толерантним, мав почуття гумору, на лекції приходив в українській вишиванці, говорив українською мовою. Учений виховав не одне покоління педагогів, був і залишається прикладом для них як фахівець і як особистість.

Тому за кілька тижнів до дня народження Леоніда Сморжа в Полтавському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені Михайла Остроградського було проведено презентацію одного зі структурних підрозділів Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Організувати й провести зустріч з педагогами Полтавщини допомогла методист Валентина Чирка, яка багато років була знайома з ученим. До останніх днів свого життя він залишався для неї найкращим товаришем і порадником. Можливо, тому її розповідь про Леоніда Сморжа була такою щирою й проникливою. Хочеться сподіватися, що всі присутні на презентації обов'язково приїдуть до Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа разом зі своїми вихованцями, щоб і дітлахи могли дізнатися про вченого та його колекцію.

Леонід Сморж консультує студентів Київського державного педагогічного інституту імені Олексія Горького. Київ. 1988. Фото Ярослава Дацюка

філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа