Хранителі пам’яті

Працівників музею можна назвати хранителями пам’яті людства. Це нелегка робота, яка вимагає певних знань, умінь і досвіду, а окрім того – уваги й терпіння, та нею можна пишатися.
Вже чотири роки я працюю в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному, нещодавно була переведена до новоствореного підрозділу – Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. З кожним днем я все більше й більше дізнаюсь про Леоніда Опанасовича, все дужче захоплююсь цією видатною особистістю. Свою роботу вважаю дуже цікавою.

Багато хто думає, що музейні працівники займаються тільки проведенням екскурсій. Це хибна думка. Власне двері музею-садиби завжди відчинені для відвідувачів. У будь-який день тижня Вас чекають у Меморіальному музеї-садибі філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа. Екскурсія може тривати понад годину. Колекція справді багата (1505 одиниць зберігання), і про кожен експонат є що розповісти.
     Але щоб розповідати, треба знати. Для цього ми вивчаємо архівні матеріали, проводимо польові експедиції. Місцеві жителі залюбки спілкуються з нами: ми дізнаємось багато цікавого, збираємо твори мистецтва, старі документи та фото. Таким чином поповнюються ще й фонди музею-заповідника. Багато інформації отримуємо від науковців: етнографів, археологів, мистецтвознавців, що працюють в Інституті керамології – відділенні Інституту народознавства НАН України. Листуємося з рідними, друзями та знайомими Леоніда Сморжа.
Кожен музейний працівник пишається тим, що до музею приїздить багато відвідувачів. Для того, щоб так було, треба розповідати про діяльність свого закладу в засобах масової інформації та на сторінках інтернетсайту. Крім того, щоб музей-садиба міг повноцінно функціонувати, слід дбати про збереження експонатів, чистоту, необхідну вологість повітря, відповідний температурний режим у будинку, зовнішній естетичний вигляд садиби. Уявлення про роботу працівників Меморіального музею-садиби філософа й колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа Ви отримаєте, переглянувши наш невеличкий фотоальбом.

Інна Прокопенко,
молодший науковий співробітник