Спорт у житті Леоніда Сморжа

У вересні наша країна відзначає День фізичної культури і спорту. Це свято має певне відношення до Меморіального музею-садиби Леоніда Сморжа, адже відомий учений-філософ, колекціонер опішненської кераміки 1951 року став чемпіоном України з гирьового спорту в легкій вазі. Звичайно ж, до цієї перемоги Леонід Сморж виборював перші місця й на інших змаганнях. Про «спортивну» сторінку свого життя він докладно написав у своїх «Розповідях про незабутніх і незабутнє (спогадах)». Ось із чого все почалося: «Одного разу, йдучи центральною вулицею, я  (Леонід Сморж. – І.­П.) почув знайомий брязкіт штанги, що лунав із напівпідвального приміщення. З цікавості зайшов. З’ясувалось, що йдуть міські змагання зі штанги… Рівень учасників запалив мене бажанням спробувати й собі, про що я сказав керівнику змагань. Той без зайвих розпитувань дозволив, і я, нашвидку роздягнувшись, як був, у звичайних трусах, майці і черевиках, включився в змагання і виграв їх у своїй ваговій категорії, заодно встановивши рекорд міста у вижиманні. Керівник змагань відразу ж узяв мене на замітку, а через декілька днів, підготувавши на короткочасному зборі, мене повезли в Кременчук на обласні змагання з гирьового спорту і штанги, які носили тоді назву «Змагання сільських силачів». Ці змагання Леонід Сморж виграв, як він згадує сам, «без особливого напруження. Підгодувавши впродовж двадцяти днів, мене повезли в Київ на першість України, яку я також виборов. До речі, тоді перше місце командою виграла Полтавська область».

Після цієї перемоги молодого спортсмена запросили на навчання до Школи тренерів при Київському інституті фізкультури. Тут він навчався два роки й закінчив її з червоним дипломом. Диплом з відзнакою давав йому право закінчити повний курс Інституту фізкультури, але Леонід Сморж відмовився. Навчаючись вже в Київському державному університеті імені Тараса Шевченка, він також був тренером секції штанги на Кафедрі фізкультури. Навіть у глибокій старості вчений не полишав спорту. Ранкові пробіжки, зарядка, велоподорожі були частиною розпорядку його робочого дня, адже вчений вважав, що людина повинна розвиватися як духовно, так і фізично.

Меморіального музею-садиби філософа

й колекціонера опішненської кераміки